O výuce angličtiny

Výuce angličtiny se věnuji 10 let, během nichž jsem měl možnost poznat studenty všech věkových kategogrií; středoškoláky jsem připravoval na maturitu, dospělé na mezinárodně uznávané certifikáty FCE (B2) a CAE (C1), ale vyzkoušel jsem si i výuku na Univerzitě třetího věku, kde se mými žáky stali lidé, kterým bych klidně mohl dělat vnoučka.

Angličtina pro mě není jen živobytím. Otevřela mi svět a nabídla mi nové možnosti. Pokud chcete totéž, mohu vám pomoci.

Jak může lekce vypadat?

Smysluplnost – zapomeňte na učebnice a nepraktické doplňovačky. Strávíte-li veškerý čas studia vyplňováním nesmyslných cvičení v učebnici, vaše křížovkářské dovednosti se možná zlepší, možná dokonce porozumíte anglické gramatice, ale na schopnost uplatnit angličtinu ve skutečném životě to velký vliv mít nebude. Chcete lépe rozumět mluvenému slovu? Pak tedy více poslouchejte. Chcete umět psát? Pište. Chcete zdokonalit své konverzační dovednosti? Mluvte. Pokud se ale nehodláte stát jazykovědcem, hloubkový rozbor gramatiky vám bude k ničemu. Obklopit se angličtinou a učit se ji používat je mnohem smysluplnější. Proto své lekce zaměřuji na poslech, porozumění a konverzaci.

Praktičnost – skupinová lekce (v malém počtu lidí) je mnohem užitečnější než ta individuální, protože lze uplatnit vícero přístupů, díky nimž se studenti učí i vzájemně, jeden od druhého. Využijeme tedy vícero metod, abychom dosáhli co nejlepšího efektu u všech. Nebudeme ztrácet čas lekcemi v učebnici a podrobným studiem gramatiky. Kdybych vás učil prostřednictvím cvičení, kde máte za úkol „doplnit sloveso ve správném tvaru“, naučíte se doplnit sloveso ve správném tvaru, ale nebudete schopni sestavit větu. Osvojení jazyka skrze poslech a konverzaci je mnohem užitečnější. Praxe, díky níž se naučíte jazyk okamžitě použít, vám pomůže mnohem více, než léta strávená nad učebnicemi. Jakmile si angličtinu osvojíte, test z gramatiky pro vás už nebude problém.

Zábava – učení nemusí bolet! Je to mýtus, který bychom si už konečně měli vymést z hlavy. Internet je pro výuku jazyků ideálním nástrojem. Doba poslechů z kazeťáků a cédéček už je dávno pryč. Na mých lekcích si během poslechových cvičení přeložíme a rozebereme rozhovory s herci, krátké ukázky z filmů, seriálů, nebo třeba zpravodajství. Nejenže tak místo uměle vytvořených konverzací uslyšíte reálnou angličtinu, naučíte se nová slovíčka, ale ještě se u toho pobavíte!

K tomu všemu lze očekávat, že ve vás kombinace výše zmíněných metod probudí schopnost, která je pro mluvení cizím jazykem velice užitečná. Jedná se o schopnost improvizovat. V konverzačních cvičeních vás totiž často vystavím situacím, kdy se budete muset na něčem domluvit, něco mi vysvětlit nebo popsat. Výsledkem bude zrychlení vašich reakcí a pochopení jednoduchého pravidla – když to neumím říct takhle, řeknu to jinak.

Navštivte také YouTube kanál Učitelskej, kam postupně vkládám humorná videa o angličtině. Kanál je určen hlavně pro žáky základních škol, ale poslouží i bláznivým dospělým.

%d blogerům se to líbí: